O mně

JOSEF HNÍK 1946

Narozen v Praze. Po absolvování FAMU – obor umělecká fotografie začal působit v oblasti reklamní fotografie, ale současně se věnoval volné tvorbě, kde se zaměřil na fotografie aktu, krajiny a zátiší. Později založil reklamní agenturu a začal se věnovat i filmové reklamě.

Od roku 2001 se věnuje pouze volné fotografické tvorbě a pro své umělecké vyjádření používá starou fotografickou techniku, dřevěné měchové fotografické aparáty z konce 19. století s formátem negativu 18×24, 24×30 a 30x40cm osazené původními, primitivními objektivy. Námětem této jeho tvorby jsou stylizovaná zátiší a portréty. Při realizaci záběrů záměrně používá nízkou světelnou intenzitu a expoziční doby se tak pohybují od 1 až  do cca 20 ti hodin.

V poslední době se zaměřil i na experimentální barevné fotografie lidských postav a tváří i zcela nový projekt My lidé, mapující brutalitu současných válečných konfliktů pořízené digitálním fotoaparátem.

Jedinečnost autorovy tvorby spočívá mimo jiné v tom, že jako jeden z mála fotografů používá pro svoji práci původní velkoformátové fotoaparáty a následný přímý kontakt negativu s barytovým fotografickým papírem a v tom, že je patrně prvním fotografem, který používá  internet a množství  volně přístupných fotografických záběrů a videí, které toto medium obsahuje, pro svoji digitální tvorbu.

Metoda, kterou používá spočívá v tom, že z obrazovky monitoru sejme analogovým fotoaparátem na inverzní barevný film jeden vybraný snímek z videa, nebo vybranou fotografii a takto pořízený diapozitiv pak promítá na vybrané předměty, tvary a struktury. Výsledek projekce pak sejme digitálním fotoaparáte. Výslednou fotografii zásadně  počítačově nijak neupravuje. Touto technikou se zabývá od roku 2009 a vytvořil tak již několik  samostatných projektů, například: Jiné tváře sériových vrahů,  Jiné tváře a Jiné postavy i výše zmíněný projekt My lidé.

Jeho klasická černo bílá kontaktní tvorba zahrnuje několik samostatných cyklů, například: Skleněná tajemství, Blízké předměty, Peří, Troch jiná fauna, Portréty blízkých setkání a jiné.


Fatal error: Uncaught RuntimeException: Unable to parse the language from the translations file in /data/web/virtuals/218503/virtual/www/domains/photohnik.com/wp-content/plugins/wpml-string-translation/classes/translations-file-scan/translations-file/wpml-st-translations-file-locale.php:46 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/218503/virtual/www/domains/photohnik.com/wp-content/plugins/wpml-string-translation/classes/translations-file-scan/wpml-st-translations-file-entry.php(165): WPML_ST_Translations_File_Locale->get() #1 /data/web/virtuals/218503/virtual/www/domains/photohnik.com/wp-content/plugins/wpml-string-translation/classes/jed-translations/wpml-st-jed-file-update-hooks.php(47): WPML_ST_Translations_File_Entry->get_file_locale() #2 /data/web/virtuals/218503/virtual/www/domains/photohnik.com/wp-includes/class-wp-hook.php(286): WPML_ST_JED_File_Update_Hooks->update_imported_file(Object(WPML_ST_Translations_File_Entry)) #3 /data/web/virtuals/218503/virtual/www/domains/photohnik.com/wp-includes/class-wp-hook.php(310): W in /data/web/virtuals/218503/virtual/www/domains/photohnik.com/wp-content/plugins/wpml-string-translation/classes/translations-file-scan/translations-file/wpml-st-translations-file-locale.php on line 46